
2016-05-25
Zgłaszanie i wyrejestrowywanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy cywilnoprawne
Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w tym także zleceniobiorca (osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorcy należy do płatnika składek – zleceniodawcy.
2016-05-23
Obrót znakami towarowymi a VAT
Na znak towarowy, czyli oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się ono do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa, stosownie do postanowień ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1410, z późn. zm.), może zostać udzielone prawo ochronne. Podmiot, który uzyskał takie prawo, ma możliwość wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
vat
2016-05-13
Nowacja nie przynosi szkody podatnikom
Odnowiona wierzytelność nie musi być zaliczona do przychodów, żeby po uprawdopodobnieniu nieściągalności można było te należność zaliczyć do kosztów – orzekł NSA. Wątpliwości wzięły się z tego, że zgodnie z ustawą o CIT wierzytelność może być zaliczona do kosztów podatkowych pod warunkiem, że wcześniej zarachowano ją do przychodów należnych, a następnie udokumentowano jej nieściągalność (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a tej ustawy).
cit
2016-05-04
Nie każda niespłacona należność jest kosztem wraz z VAT
Tylko sprzedając nieściągalną wierzytelność, można odliczyć od przychodu jej wartość brutto, a więc z uwzględnieniem podatku od towarów i usług – uznał NSA. Wyrok dotyczył firmy, której kontrahenci nie płacą na czas za świadczone przez nią usługi. Gdy spółka uzna, że pieniądze są nie do odzyskania, podejmuje w związku z tym różne działania: dokumentuje wierzytelności jako nieściągalne, tworzy odpisy aktualizacyjne, umarza wierzytelności lub je sprzedaje.
vat